Solution:
Solution:
Apparent depth $$= \frac{\text{Real deapth}}{^{a}\mu_{l}}$$
Here, Real depth $$= 12.5\, cm$$ and
$$^{a}\mu_{l} = 1.63$$
$$\therefore $$ Apparent depth $$= \frac{12.5}{1.63} = 7.67\,cm$$
Now the microscope will have to shift from its initial position to focus $$9.4 \,cm$$ depth object to focus $$7.67\, cm$$ depth object.
Shift distance $$= 9.4 - 7.67 $$
$$= 1.73 \,cm$$